De tre motiven kommer från kortlekarna Personita, Resilio och Cope.

Vinnartexterna finns längst ner på sidan!

Tack för alla vackra och tänkvärda texter! Skrolla ner för att hitta vinnartexterna!

Max 100 ord

Texterna fick innehålla max 100 ord.

Vem kan delta i tävlingen?

Endast du som inte arbetar professionellt med skrivande kan delta. Minimiålder för deltagandet är 15 år.

Ett bidrag per deltagare

Du kan endast skicka in ett bidrag till tävlingen. Skriv in texten i formuläret längst ner på sidan.

Minst 5 vinster

Minst 5 vinster/presentkort delas ut, värde 300 kr/st. Presentkortet låter dig göra en fotobok eller en bok med endast text på Solentro.

 

Deadline 2 mars

Deadline för tävlingen är 2 mars 2024.
Vinnarna utses av mig, Veronica Grönte.
Beslutet kan inte överklagas.
Texter med vinnarnas namn publiceras i Inspirationsbrevet från Författarskola.se samt på Facebook.
Varje vinnare får dessutom ett personligt meddelande via mail.
Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.

❤️ Beställ bildkort! ❤️ Den kreativa presenten! ❤️

Klicka här för att läsa mer om Resilio-korten som används till denna tävling kan användas i terapi. Klicka här för att läsa mer om de 8 olika bildkortslekarna.


Bilder från kortleken Resilio. © OH-verlag

Bildkorten skapar glädje och gemenskap!

Tänk, så enkelt det är att få det lite kul! Vi tar bara fram bildkorten och börjar hitta på berättelser tillsammans! Barn och vuxna finner varandra direkt och vi kan inte låta bli att börja skratta. Korten lockar fram det bästa hos varje deltagare.
Klicka här för att läsa mer om korten.

Skrivartävlingen arrangeras av Författarskola.se

Jag som inbjuder till tävlingen heter Veronica Grönte, är skrivarkursledare sedan drygt 25 år, med utbildning i TV- och videoproduktion samt lärarlegitimation. Författare till skrivhandledningen Pennvässaren – Dramaturgi som verktyg för bra berättelser, där Pennvässarmetoden presenteras. Boken är utgiven på Studentlitteratur 2002.  Foto: Marita Olsson
Här berättar jag lite om mig själv och vad jag vill hjälpa dig med. Se film om grundkursen – intervju från bokmässan.

Läs om hur jag kan hjälpa dig i ditt eget skrivande.
Läs om skrivarkurserna.

pennvassaren_2

Läs om min skrivhandledning, Pennvässaren, utgiven på Studentlitteratur. Har du frågor, maila mig: veronica@forfattarskola.se

Vill du gå en skrivarkurs i vår eller sommar?

✏️

17-19 maj • Prova på att skriva! Helgkurs i Blekinge
Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare
? Klicka här!

✏️

29 maj – 2 juni – 5 Fördjupande skrivardagar med coaching vid sjön Ören
Få tid att skriva och feedback från hela gruppen – max 6 deltagare
Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare ? Klicka här!

✏️

7-11 augusti – 5 Fördjupande skrivardagar med coaching vid sjön Ören
Få tid att skriva och feedback från hela gruppen – max 6 deltagare
Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare ? Klicka här!

Vill du veta lite mer om skrivarkurserna?

Skicka mig ett mail, så bestämmer vi en tid då vi kan prata en stund i telefon. E-post: veronica@forfattarskola.se

Läs vinnartexterna!

Vinnarna delar 1:a pris.

De tre motiven kommer från kortlekarna Personita, Resilio och Cope.

✏️

Thomas bromsade in bilen framför vägbommen. Vi satt tysta en stund och betraktade omgivningen.
”Det är väldigt likt teckningen. Hon är tydligen inte bara en duktig författare utan en bra konstnär också.” Jana vände sig om mot mig och Pyret.
”Det känns som att vi är med i en av hennes deckare.” Pyret log mot oss. ”Först brevet med porträttet och teckningen av muren. Vi kände igen båda! Och sedan hittade vi bilden av vägbommen instucken mellan stenarna vid blomman. Med gps-koordinaterna som ledde oss hit skrivna på baksidan! Hon vill verkligen träffa oss trots allt. Vad gör vi nu?”
Anette Westerlund

✏️

Jag minns.
Den tomma blicken.
Som vandrat.
Längs muren.

Jag tänker på dig ibland.
Och ser dig växa.
När jag sluter mina ögon.
Där du föll.

Jag kommer alltid minnas.
Den dagen.
När vägbommen rammades.
För att du ville komma.
Till mig.

Louise Sahlberg

✏️

En vacker kvinna gick på en promenad i skogen, hennes rödbruna hår fladdrade i vinden. Längre bort lyste solen mellan träden och färgade den mjuka mossan ljusgrön. Hon stannade och njöt av utsikten och tog ett djupt andetag, luften var härligt frisk. Hon kände sig fri. Plötsligt prasslande det till bland grenarna, hon stelnade till och lyssnade. Ljudet av hovar kom närmare. Mannen på hästen hälsade, trixade sig förbi en vägbom och red bort. Allt blev stilla igen. Kvinnan gick i riktning mot en gammal ruin. Bakom en stenmur stod en annan man, denne hade dock inte lika fredliga avsikter!
Elisabet Nystrand

✏️

Vem är jag när mitt jag inte är detsamma? Tittar mig själv i spegeln och känner inte igen min spegelbild. Något har ändrats. Kan inte avgöra vad det är, men något i blicken är inte detsamma. Jag har ingen åsikt om det är bra eller dåligt men något har hänt. Jag har stannat och ser resten av mitt liv framför mig, men något har fått mig att stanna. Hur kommer jag vidare? Mitt ändrade jag har fått mig att ändå vilja växa. Från den hårdaste sten börjar mitt liv återigen likt en ros att blomma.
AnnaKarin Sickeldal

✏️

Här står hon återigen och försöker förstå sig själv. Valen hon gjort i sitt liv har inte alltid varit självklara och utstakade. Hindren som dykt upp har hindrat henne från att fortsätta gå den väg hon påbörjat. Muren som hon byggt upp för att skydda sig själv har hindrat henne från att leva fullt ut. Är hon redo att lämna det förflutna bakom sig? Ska hon våga släppa in en ny kärlek i sitt liv?
Ingegerd Dahl

✏️

Bom, bom, bom.
Hjärtat bultade för den nya kärleken, Gunnar.
Även på ålderns höst är förälskelse vackert och alldeles underbart.
Livet hade varit hårt och tufft mot henne. Trots alla vedermödor hade hon alltid kämpat på och någonstans inuti sig funnit kraften. Som en palm i torraste öknen eller en ros på en mur hade hon klängt sig fast vid hoppet. 

Belöningen hade äntligen anlänt i formen av en Gunnar. Kärlek vid första ögonkastet. Värmen, åtrån och den sanna kärleken hade omfamnat Ester. Hon kände sig vacker som förr.
Bom, bom, bom bultar kärlekens språk rätt in i hjärtat.
Mikael Jokinen

✏️

Nog tror de som ser mig längs mina vandringar att jag är ensam. Så fel de har. Min blick har jag vänt inåt och mina ögon strålar sällan mot de jag möter. Vägbommen är nere, som alltid och begränsar möten med dom jag sänker blicken inför. Jag vandrar med dig som aldrig lämnat mig. Som en skugga följer mig. För alltid, sa vi. För alltid. Vid den gamla stenmuren lyser blomman vi målade den där vårdagen för länge sen. Den har bleknat, som jag. Det gör inget. I luften finns din hand och jag håller den. Hårt.
Majlis Lundgren

✏️

– Bom, sa du med frånvarande blick,
amors pilar missar, det sa aldrig klick.
Ditt skydd emot känslor var svår att forcera,
skit samma, tänkte jag, försök lite mera.
Jag bombar med blommor så mycket jag kan,
Till slut faller muren och kärleken vann.
– Bom, sa du men ler lite snett,
Dina ögon nu glittrar, jag har träffat rätt.
Thomas Wäsbom
.