Akvareller från kortleken Cope. Bildkort.nu

Tack för alla vackra texter! Svårt att välja!

Vinnarna presenteras längst ner på denna sida!

Alla delar på 1:a pris

Tävlingens uppgift

Tolka bildkorten. Skriv en reflektion eller en miniberättelse med motiven från Cope som utgångspunkt.

Max 100 ord

Din text får innehålla max 100 ord. Jag tar mig friheten att ibland fixa tryckfelsnissar eller små språkliga missar.

Vem kan delta i tävlingen?`

Endast du som inte arbetar professionellt med skrivande kan delta. Minimiålder för deltagandet är 15 år.

Minst 5 vinster utlovades – det blev 10 pristagare!

Minst 5 presentkort delas ut, värde 300 kr/st. Presentkortet låter dig göra din egen bok på Solentro. Du kan skapa en fotobok eller en bok med endast text.

 

 

Deadline 5 februari

Deadline för tävlingen är 5 februari 2024.
Vinnarna utses av mig, Veronica Grönte.
Beslutet kan inte överklagas.
Texter med vinnarnas namn publiceras i Inspirationsbrevet från Författarskola.se samt på Facebook.
Varje vinnare får dessutom ett personligt meddelande via mail.
Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.

❤️ Beställ bildkort! ❤️ Den kreativa presenten! ❤️

Klicka här för att bekanta dig med bildkorten.

 


Bilder från kortleken Habitat. © OH-verlag

Enkelt att skapa en härlig stämning med bildkorten!

Tänk, så enkelt det är att få till en härlig stämning! Vi tar bara fram bildkorten och börjar hitta på berättelser tillsammans! Barn och vuxna finner varandra direkt och vi kan inte låta bli att börja skratta. Korten lockar fram det bästa hos varje deltagare.
Klicka här för att läsa mer om bildkorten.

Skrivartävlingen arrangeras av Författarskola.se

Jag som inbjuder till tävlingen heter Veronica Grönte, är skrivarkursledare sedan drygt 25 år, med utbildning i TV- och videoproduktion samt lärarlegitimation. Författare till skrivhandledningen Pennvässaren – Dramaturgi som verktyg för bra berättelser, där Pennvässarmetoden presenteras. Boken är utgiven på Studentlitteratur 2002.  Foto: Marita Olsson
Här berättar jag lite om mig själv och vad jag vill hjälpa dig med. Se film om grundkursen – intervju från bokmässan.

Läs om hur jag kan hjälpa dig i ditt eget skrivande.
Läs om skrivarkurserna.

pennvassaren_2

Läs om min skrivhandledning, Pennvässaren, utgiven på Studentlitteratur. Har du frågor, maila mig: veronica@forfattarskola.se

Vill du gå en skrivarkurs i vinter, vår eller sommar?

✏️

 6-10 mars • 5 fördjupande skrivardagar med coaching i Nässjö – FULLBOKAD med väntelista
Få tid att skriva och feedback från hela gruppen – max 7 deltagare

Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare ? Klicka här! 

✏️

17-19 maj • Prova på att skriva! Helgkurs i Blekinge
Sätt fart på din fantasi med bildkort och fiktiva karaktärer

Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare ? Klicka här!

✏️

29 maj – 2 juni 2024 – 5 Fördjupande skrivardagar med coaching vid sjön Ören
Få tid att skriva och feedback från hela gruppen – max 6 deltagare

Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare ? Klicka här!

 

Vinnarna presenteras här!

Alla delar på 1:a pris

 

Bild från kortleken Resilio. Ordramen ingår i OH-kortleken © OH-verlag • Bildkort.nu

✏️

Du gav mig ditt hjärta,
medan vi spelade schack
Jag kunde ingenting,
fattade inte vad hästen eller löparen gjorde
Du var tålmodig och lugn
Glädjen i ditt ansikte när jag äntligen förstod
Du höll om min hand den dagen och sa;
Jag älskar dig, ta hand om dig
När natten kom somnade du,
du tog dina vingar och flög upp till himlen
Älskade ängel!

Maja Lauritzen

✏️

Efter månader av ömhetsbetygelser på distans sitter dom mittemot varandra. Leende drar de båda två djupt efter andan och säger nästan samtidigt utan att släppa varandras blick: ”Äntligen!”
Nervositeten släpper när de båda skrattar. Hon tar emot hans framsträckta hand och kramar den ömt.
Trevande frågar han: ”Hur mår du? Gick resan bra?”
Hon får svårt att svara och hon känner hur ögonen fylls av tårar.
Även han blir rörd. Utan att släppa hennes hand reser han sig och sätter sig tätt intill henne. Hans röst är stadig och lugn när han säger: ”Vi tar ett steg i taget”.

Ingegerd Dahl

✏️

Livet är som ett schackspel. Vi måste tänka strategiskt, planera våra drag, och vara beredda på oväntade situationer. Men livet är också mer än schack. Det finns drömmar, förhoppningar, och längtan som vi inte kan kontrollera.

Vi sträcker oss mot himlen, mot molnen, mot det okända. Och livet är framför allt kärlek. Kärlek till oss själva, till andra, till världen. Vi håller våra hjärtan i våra händer, vi delar dem med dem vi älskar, vi skyddar dem från smärta. Livet är schack, moln, och hjärta. Vilket väljer du

Noor Taleb

✏️

– Livet är som ett parti schack, sa mannen och tittade på mig med bruna, varma ögon. Något kommer i din väg, som du måste hantera, möjlighet eller problem. Du funderar, väljer och gör ditt drag. Ödet gör sedan nästa drag. Jag har gjort några dåliga val, som gjort mig schackmatt. Efter lång kamp med stoltheten, bad jag om hjälp. En räddande hand räcktes mig. Vänligheten, omtanken fanns där även för mig, ”Bror Duktig”.

Jag har slutat spela spelet. Klivit av schackbrädet. Livet talar i gåtor, tycker jag. Tänker att kärleken är svaret. Lyssnar varje dag och försöker följa den, kärleksrösten.

Kristina Sohlberg

✏️

HÄNDER

vad är det som händer?

du bar mitt hjärta
och du fattade min hand
men min kärlek
fattade du aldrig

kanske var den så stor
att den för dig
blev ofattbar

alltför sann
för att passa in
i ditt spel

Pernilla Fredriksson

 

✏️

Plötsligt sätter du samman en lång kedja av till synes obetydliga förändringar till machiavelliskt medvetna handlingar som lett till att din position försvagats, ditt handlingsutrymme har blivit kraftigt begränsat, din röst har tystats och inga hjälpande händer når dig längre.

Det är nu du genomskådar att det pågått ett spel där du, utan din vetskap, har placerats på ett schackbräde och spelet är snart slut. Frestas inte att ge upp, utan minns att i schack vinner inte den med bäst strategi utan den som bäst genomskådar den andres. Men främst – betänk framöver i vems händer du lägger ditt liv.

Kristina Karlsson

✏️

Ibland kan jag tycka att mitt liv har varit som ett spännande schackspel. Olika förändringar som sker ger både nya möjligheter och stänger dörrar man haft på glänt. En del förändringar har skett med medvetenhet, andra har jag ofrivilligt drabbats utav.

Mitt liv har innehållit många sorgliga avsked av älskade närstående, men jag har även berikats av många nya bekantskaper. Några har blivit oerhört betydelsefulla personer i mitt liv. Med åren har jag insett att livet är en del av förgängligheten.

Att ha ett öppet hjärta och en välkomnande, förlåtande famn ger livet större livskvalitet och blir rikare att levas.

Anette Pettersson

✏️

Din hand var den första som sträcktes mot min
Du verkade lyfta mig ur ledsnaden
En stund förstod jag livet
För oss var världen en annan
Och varsamt och med mycket ängslan gav jag bort mig själv
Bit för bit
Varje del med stor omsorg

Jag såg inte hur varje steg var räknat i förväg
Drag för drag
Jag trodde att det skulle finnas lite kvar åt mig själv
Men till sist stod jag utan
Och bort for du med allt som var

Idag förstår jag inte
det som var självklart då
Hur du fick mig att älska dig

Victoria Johansson

✏️

Det var dags för nästa drag och jag tvekade ett ögonblick. Det var så mycket som stod på spel. Plötsligt kändes det som om allt hängde på mig. Kanske skulle jag nå den hand som stäckts ut, kanske skulle den försvinna. Ovissheten gjorde mig nästan galen.

Tänk om man hade ett facit, om man visste vad som var det rätta. Det kändes som om ett litet felsteg, ett enda, skulle kunna få hjärtat att falla till golvet och gå i tusen bitar. Jag fick inte släppa taget!
Nu visste jag svaret, vilket drag som var det enda – det rätta.

Lenette Ahnstedt

✏️

Pjäserna dansade över schackbrädet. Du kunde inte längre spela. En av dem föll i golvet. Du började gråta och rev ned resten också. Jag tog dina händer i mina och strök dem försiktigt. Låt mig få dö, sa du igår. Det sa du inte nu, men din blick var densamma.

Återigen berättade jag hur mycket jag älskade dig, men du kunde inte svara. Du visste inte längre vem jag var. Jag kunde för mitt inre se hur jag sträckte mig in i ditt brus för att dra ut dig. Men du var för långt in, jag nådde dig inte.

Alicia Jonsson

 

Bild från kortleken Resilio. Ordramen ingår i OH-kortleken © OH-verlag • Bildkort.nu

Välkommen till kommande skrivartävlingar!
Prenumerera på mitt inspirationsbrev, så missar du ingen skrivartävling!