Bilder från kortlekarna: Cope & Saga. Ordramen ingår i OH-kortleken © OH-verlag

Vinnarna presenteras längst ner på denna sida!

Alla delar på 1:a pris

Tävlingens uppgift

Tolka bildkorten som om de hör ihop och skriv en reflektion eller en miniberättelse med bilderna som utgångspunkt. Du ska använda ordet FÖRÄNDRA och skriva det med VERSALER i texten. Du kan böja ordet: FÖRÄNDRING, FÖRÄNDRADES osv. Skriv in texten i formuläret längst ner på sidan.

Max 100 ord

Din text får innehålla max 100 ord.

Vem kan delta i tävlingen?`

Endast du som inte arbetar professionellt med skrivande kan delta. Minimiålder för deltagandet är 15 år.

Ett bidrag per deltagare

Du kan endast skicka in ett bidrag till tävlingen. Skriv in texten i formuläret längst ner på sidan.

Minst 5 vinster

Minst 5 presentkort delas ut, värde 300 kr/st. Presentkortet låter dig göra din egen bok på Solentro. Du kan skapa en fotobok eller en bok med endast text.

 

 

Deadline 1 december

Deadline för tävlingen är 1 december 2023.
Vinnarna utses av mig, Veronica Grönte.
Beslutet kan inte överklagas.
Texter med vinnarnas namn publiceras i Inspirationsbrevet från Författarskola.se samt på Facebook.
Varje vinnare får dessutom ett personligt meddelande via mail.
Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.

❤️ Beställ bildkort med upp till 50% rabatt! ❤️ Bästa julklappen! ❤️

Klicka här för att bekanta dig med bildkorten.

 


Bilder från kortleken Habitat. Ordramen ingår i OH-kortleken © OH-verlag

Enkelt att skapa en härlig julstämning med bildkorten!

Tänk, så enkelt det är att få till en härlig julstämning! Vi tar bara fram bildkorten och börjar hitta på berättelser tillsammans! Barn och vuxna finner varandra direkt och vi kan inte låta bli att börja skratta. Korten lockar fram det bästa hos varje deltagare. Det blir en jul att minnas!
Klicka här för att läsa mer om bildkorten. Upp till 50% rabatt!

 

Skrivartävlingen arrangeras av Författarskola.se

Jag som inbjuder till tävlingen heter Veronica Grönte, är skrivarkursledare sedan drygt 20 år, med utbildning i TV- och videoproduktion samt lärarlegitimation. Författare till skrivhandledningen Pennvässaren – Dramaturgi som verktyg för bra berättelser, där Pennvässarmetoden presenteras. Boken är utgiven på Studentlitteratur 2002.  Foto: Marita Olsson
Här berättar jag lite om mig själv och vad jag vill hjälpa dig med. Se film om grundkursen – intervju från bokmässan.

Läs om hur jag kan hjälpa dig i ditt eget skrivande.
Läs om skrivarkurserna.

pennvassaren_2

Läs om min skrivhandledning, Pennvässaren, utgiven på Studentlitteratur. Har du frågor, maila mig: veronica@forfattarskola.se

Vill du gå en skrivarkurs i vinter, vår eller sommar?

✏️

 2-4 februari • Grundkurs i mitt hem i Nässjö – FULLBOKAD
Skapa en röd tråd i berättelsen och fängsla din läsare

Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare ? Klicka här! 

✏️

 6-10 mars • 5 fördjupande skrivardagar med coaching i Nässjö
Få tid att skriva och feedback från hela gruppen – max 7 deltagare

Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare ? Klicka här! 

✏️

29 maj – 2 juni 2024 – 5 Fördjupande skrivardagar med coaching vid sjön Ören
Få tid att skriva och feedback från hela gruppen – max 6 deltagare

Klicka här för att läsa mer och anmäla dig!
Vill du läsa referenser från tidigare ? Klicka här!

Vinnarna presenteras här!

Alla delar på 1:a pris

✏️

En sen sommarkväll. Två själar, ett beslut. Att inte längre vara kvar i nöd och lust. Ingen är oense, ett gemensamt beslut över en flaska rött. Kväll blir till natt. Frihet, en önskan. En pirrande längtan till förändring. De båda valsar ut i skymningen. Fria från måsten och krav. En sista kyss, ett tack för åren som var. Aldrig ångrat, aldrig glömt. Evigt kvar som en lärdom om det vackra som en gång var.

Tina Strandh

✏️

vi orsakar en FÖRÄNDRING
anden i flaskan slapp ut
och vi skär av marionettrådarna
skapar oss agens

börjar flyga

tre månader senare har vi
nästan packat upp allt
fyllt det gröna skåpet
vi fick till vår första bostad
snart trettio år sen
med krukor, vaser
sköra ting
som drömmar
som framsteg

Cathrin Monell

✏️

I hjärtats inre vrå lever minnena kvar av dig,
Du dansar vid havet tillsammans med mig.
Jag minns dagar fyllda av färg och kärlek, 
Sedan när blev vardagen tom och blek?
Vad innebär det att göra en FÖRÄNDRING?
Kan det någonstans leda till blomstring?
Att våga klippa sin nickedockas tråd,
Är det så man utför stordåd?
Jag sprider askan över havet och tömmer din urna, 
Nu dansar du istället med sjöjungfrurna.
Du flyter vidare på själens slutliga färd,
Du befinner dig i en färgstark underbar värld.
Vi ses igen så småningom,
Tills dess står mitt hjärta nu åter i blom.

Amanda Fryklund

✏️

Jag ville vara som de. Klä mig som de och känna mig accepterad som de. 
Fast istället blev jag den de alltid såg snett på. Den som alltid blev nedtystad och som alltid bara fick se på. 
Det gjorde ont, att alltid bli ensam kvar. Tänk om…, kanske…är det mig som det är fel på? 
Jag trodde inte att en FÖRÄNDRING var möjligt tills dagen då jag äntligen mötte dig, det var du som skulle få mig att prata om allt det där hemska för att slutligen få mig att förstå.. att jag duger precis som den jag är

Lovisa Nilsson

✏️

Väckarklockans ihärdiga signal får upp de ännu inte utsövda. Morgontoalett, snabb frukost, full fart till jobbet. Mer ansvar, mer arbete.
Rusar till dagis, skola, ICA, hemmet, laga middag medan gnälliga barn bråkar i behov av uppmärksamhet från irriterade föräldrar som inte förmår. Dagar klipps av. Marionetter bär tunga täcken. 
Lovdagar. Besöker konstutställning. Blir fängslad av den turkosfärgade krukan med prickig oval tapp. Magiskt! En kan inte låta bli att dra upp tappen. 
Ut väller kryddoftande rökelse. Marionetternas spända axlar sjunker ner i normalläge. Andningen normaliseras, anletsdragen mjuknar. Den livsnödvändiga FÖRÄNDRINGEN kom med insikt om livet i balans.

Gunilla Westergren Johanson

✏️

Jag tror inte någon av oss visste att vi var marionetter. Inte du, inte jag. Vi var ganska lyckliga fast inte riktigt. Det var något som höll tillbaka, något jag inte själv kunde se och det kunde väl inte heller du. Men när de dolda, klibbiga trådarna började klippas av, då började jag se att det kunde FÖRÄNDRAS. Och tanken var så svindlande stor, som om jag levt hela mitt liv i ett stängt kärl och korken plötsligt drogs ur. Känner du? Det gör jag. Solen och himlen och det gröna… Ja, jag är lycklig nu. Lycklig och fri.

Fredrika Furehill

✏️

Vi kan känna oss styrda i vår vardag. Men vem drar i trådarna? Oro. Glädje. Depression. Hopp. Samhället, familj, vänner, arbetet – vi har förväntningar på oss som kommer från olika håll. En förväntan på mig själv. Jag vill vara mitt bästa jag, men hur vet jag vad som är rätt eller fel? Vi kan bara ha en känsla av vad som är sant rätt. Pressen kan bli stor. Alkohol kan i stunden bedöva känslorna, alkohol kan lura kropp och själ att våra handlingar ej är våra egna. Alkohol FÖRÄNDRAR dig och gör att du inte håller i trådarna själv.

Johanna Jacobsson

✏️

Vi gungar i det gula ljuset som om vi aldrig skulle åldras. Vi är oskiljaktiga, du och jag. Vi har samma dröm om att flyga. Tiden är en blå vas som krossas av ett enda slag. Du försvinner i det röda mönstret och jag blir kvar i det lila. Jag letar efter dig bland skärvorna men hittar bara tomma skal. Jag ropar efter dig i mörkret men hör bara tystnaden. Jag gungar ensam i det gula ljuset och minns hur det var att vara två. Jag väntar på att du ska komma tillbaka och FÖRÄNDRA mitt liv.

Jonas Cederlund

✏️

De längtade efter en förändring. Att slippa sitta fast i alla dessa trådar som höll dem bundna i livet som marionetter. Liknade man istället livet vid en kruka så verkade den helt tilltäppt och omöjlig att använda. Som om den varken gick att fylla eller hälla ur. Det var bara skuggorna som var fria. Helt obundna i förhållande till den tilltrasslade verkligheten. Varför hade det blivit så här? När hade friheten både som egen person och i relationen försvunnit? Kanske var det bara inbillning, tankar som band dem till linor som i verkligheten inte fanns? Som de längtade efter förändring…

Lenette Ahnstedt

✏️

Att vara människa är att ständigt FÖRÄNDRAS. Att växa, utvecklas, invecklas. I den värld vi lever i förväntas vi agera och reagera på allt omkring oss – och det är så mycket omkring oss, hela tiden, som rycker i oss från alla håll och kanter och kräver vår uppmärksamhet, våra reaktioner; ett skratt, ett uttalande, ett fördömande. 
Ibland ser jag på vanliga ting – ett träd, en stol, en vas – som inte FÖRÄNDRAS nämnvärt, och önskar att det var nog även för människor att bara finnas till.
Det är nog en speciell sorts lycka att bara vara.

Moa Theander