Välj att tolka ett av fotografierna.

Fotograf, Marita Olsson, Olofström

Vinnarna presenteras!

Skrolla ner och finn vinnartexterna och deras författare.

Vem kan delta i tävlingen?`

Du som älskar att skriva kan delta! Om du är skrivpedagog eller arbetar som tex skrivarkursledare, lektör eller har gett ut en bok på traditionellt förlag kan du inte delta. Minimiålder för deltagandet är 15 år.

Ett bidrag per deltagare

Du kan endast skicka in ett bidrag till tävlingen.

Minst 5 vinster

Minst 5 vinster delas ut. Vinn ett presentkort, värde 300 kr/st. Med presentkortet kan du göra din egen bok på Solentro. Du skapar en fotobok eller en bok med endast text.


Deadline 20 maj

Deadline för tävlingen är 20 maj. Vinnarna utses i samarbete med Marita Olsson och mig, Veronica Grönte. Beslutet kan inte överklagas. Texter med vinnarnas namn publiceras i Inspirationsbrevet från Författarskola.se samt på Facebook. Varje vinnare får dessutom ett personligt meddelande via mail. Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.

Skrivartävlingen arrangeras av Författarskola.se

Jag som inbjuder till tävlingen heter Veronica Grönte, är skrivarkursledare sedan 25 år, med utbildning i TV- och videoproduktion samt lärarlegitimation. Författare till skrivhandledningen Pennvässaren – Dramaturgi som verktyg för bra berättelser, Studentlitteratur 2002. Foto: Marita Olsson som är denna skrivartävlings fotograf.
Här berättar jag lite om mig själv och vad jag vill hjälpa dig med. Se film om grundkursen – intervju från bokmässan. 
Läs om hur jag kan hjälpa dig i ditt eget skrivande. Läs om skrivarkurserna.

pennvassaren_2

Läs om min skrivhandledning, Pennvässaren/Studentlitteratur. Har du frågor, maila mig: veronica@forfattarskola.se

Inspirationsbrev – få skrivtips och kursinformation

Klicka här och få ett exempel på vad ett inspirationsbrev kan innehålla. Jag skickar ut brevet nu och då, ger skrivtips och informerar om mina kurser. Klicka här för att anmäla dig. Du kan avregistrera dig när du vill.

Välkommen till en skrivarkurs i sommar!

✏
17-21 juni • Kreativa kvinnodagar i sommarparadiset – FULLBOKAD MED VÄNTELISTA
Eget skrivande varvas med praktiskt arbete utomhus
Klicka här 
för att läsa mer.
Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här

✏

14-17 juli 2022 • Smögen – samma kurs som 21-24 juli
Grundkurs för att få röd tråd och fängsla läsaren.
Klicka här
 för att läsa mer.
Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

✏

21-24 juli 2022 • Smögen – samma kurs som 14-17 juli
Grundkurs för att få röd tråd och fängsla läsaren.
Klicka här för att läsa mer.
Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

✏

19-21 augusti • Skrivarkurs i nordvästra Skåne
Grundkurs för att få röd tråd och fängsla läsaren.
Klicka här 
för att läsa mer.
Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

✏

29 aug-2 sept  2022 • Kreativa kvinnodagar med praktiskt arbete utomhus 
Eget skrivande varvas med praktiskt arbete utomhus
Klicka här för att läsa mer.
Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

Vill du veta mer om skrivarkurserna? Jag ringer upp dig!

Jag bjuder dig på ett kostnadsfritt inspirationssamtal, för att du ska bättre ska förstå vad de olika skrivarkurserna innehåller och kunna välja den som passar dig bäst. Klicka här för att boka en tid, så ringer jag upp dig. Ifall det inte finns någon tid som passar dig, skicka ett mail: veronica@forfattarskolas.se så hör jag av mig.

Presentation av vinnartexterna

🌷

Oron som stört, när de inte kommit överens, var bytt till lyckokänsla där hon stod vid det stora fönstret i drömhuset. Tanken på vännernas entusiasm förstärkte glädjen.

Hennes långa hår vällde ner över axelbanden på den vita, tunna, vida klänningen. Hon sträckte sig på tå, högre och högre i hopp om att få en skymt av bilen. I en kramp sjönk hon ihop.
”Inte än, nej inte än”, skrek hon.
Han svepte in barnet i jackan och slog 112 med blodiga fingrar.

Rönnbären tyngde grenarna och löven skiftade i rött.
”Det blir en kall vinter”, sa prästen efter dopet.

Gunilla Westergren Johanson

🌷

Längtar intensivt. Det smärtar inombords. Ett sting av tvivel har börjat växa inom mig. Du försvann. Jag öppnar fönstret och andas in frisk sommarluft.

Du lovade att vi skulle renovera. Tillsammans. Träplankorna är svala och min hud har börjat att knottra sig. Jag ställer mig på tårna och stöttar mig mot fönsterbrädan i en svag förhoppning om att få bättre sikt.

Min blick söker sig långt bort. En rörelse fladdrar förbi. Vissheten växer i mig. Du kom tillbaka. Trägolvet knarrar. Jag ser dig och leendet i ditt ansikte suddar bort allt tvivel. Jag kan äntligen berätta. ”Vi ska bli föräldrar.”

Monica Broman

🌷

lusten att dansa, kändes i hennes fötter
styrkan att gå fanns i hennes ben
längtan att öppna, kändes i hennes bröst
viljan att flyga fanns i hennes armar

Modet…var fanns modet?

hon vände sig om
dansade genom rummet
gick nerför trappan
öppnade dörren
bredde ut sina vingar och i hennes blick syntes

Modet……att våga leva

Mariann Eliasson

🌷

Hon hade stått där vid fönstret så många gånger förr, nybadad och full av längtan. Hon hade nöjt sig med dessa möten så länge. Hon mindes inte längre hur det var att äga sitt liv. Hon hade tyckt det varit värt det men nu visste hon inte längre. Hon hade väntat över en timme. Hon tänkte det var ett tecken, hon vacklade och han uteblev. Hon klädde sig, låste dörren och satte sig i bilen och styrde mot staden. Hon hade bara kört ett par kilometer då hon skymtade en mörkblå bil i diket och på avstånd tjöt sirener.

Marie Schultz

 

🌷

Fortfarande kan han tydligt minnas det mönster av smuts som fyllde linjerna i hennes hand. Karamellen som låg där, blank av hennes saliv, hälften så stor som den varit från början och med bara det vita kvar. Det som smakade pepparmint. Det röda, som de tyckte var godast, hade hon ätit upp. Han mindes hur han sträckte sin hand mot hennes och tog den klibbiga karamellen som fortfarande var varm från värmen i hennes mun och snabbt, innan hon ångrade sig, stoppade den i munnen. Kanske var det hans allra första kyss.

Eva Nilsson

🌷

Visst var det underbart, den ljuva, bekymmerslösa sommarens sköna dagar hos mormor. Att gräset alltid var grönt och solen sken från morgon till kväll. Det hände förstås att det kom en regnskur och åskan mullrade över de gröna skogarna, men då kunde vi sitta i mormors kammare och dricka jordgubbssaft och knapra på nybakade drömmar. När åskan dragit sin kos, var det härligt att springa barfota i det våta gräset och fortsätta den spännande leken i skuggan av visthusbodens skyddande tak. En underbar sommarbild väcker minnen till livs och tar mig tillbaka till barndomens sköna dagar , så oändligt långa, sköna…

Riitta Johansson

🌷

Regntunga skyar
Hemliga lekar
Molnen som svävar
ovanför barnen
Vem kan veta
Vem kan förstå
vad som dem väntar
Leken fortsätter så
Fantasi
Nu faller den första droppen
Nu hörs det första mullret
En blixt, det mullrar igen
Barnen tittar upp
Vad var det?
Kanske ett troll, säger pojken
Nä, säger flickan, det är kungen
Han hämtar oss nu
Ja, då far vi på fest
I guldvagn, säger pojken
Jag vill ha gräddtårta
med jordgubbar
Ja, så leker vi
och fina kläder
Eller hur?

Regnet drar förbi
eller var allt fantasi?
Vem kan veta.

Inger Johansson