Vinnarna presenteras!

Tack för alla fina texter! 859 bidrag kom in! Det var mycket svårt att välja ut texterna eftersom varje text hade något speciellt. Skrolla ner för att läsa texterna och namnen på vinnarna.

Skrivartävling för elever i åk 2-9 • Upp till 16 vinster i potten

Men… det blev 19 vinster den här gången!

Upp till 16 vinster/presentkort delas ut, värda 300 kr/st.
Presentkortet låter dig göra din egen bok på Solentro.
Du kan göra en fotobok eller en bok med endast text.

Kategori 1 – åk 2-3 • 2-4 vinster
Kategori 2 – åk 4-5 • 2-4 vinster
Kategori 3 – åk 6-7 • 2-4 vinster
Kategori 4 – åk 8-9 • 2-4 vinster

Skriv en text med max 75 ord!

Din text ska vara ganska kort, max 75 ord.
Den kan även vara kortare än så.

Vilken är din upplevelse av bilderna?

Skriv en berättelse med början, mitt och slut eller en ögonblicksbild.
Inspireras av några av dessa frågor:

  1. Vem är tjejen i bilden och vad vill hon eller vad längtar hon efter?
  2. Vad ser hon?
  3. Vad hör hon?
  4. Vilken doft eller lukt upplever hon?
  5. Vad tänker hon?
  6. Vad känner hon?
  7. Vad anar anar?
  8. Vad händer henne den här dagen?

Gör så här:

Välj en av dessa meningar att starta texten med:
Startmening alternativ 1Hon hade vandrat länge…
Startmening alternativ 1Hon blundade och…
Startmening alternativ 2: Bestäm din egen början.

Låt texten vila över natten

När du skrivit din text, läs den högt för dig själv och låt den gärna vila över natten.
Läs den igen nästa dag. Kanske vill du redigera texten, innan du skickar in den till tävlingen.

Vem kan delta i tävlingen?`

Du som går i å 2-9 kan delta.

Ett bidrag per deltagare

Du kan endast skicka in ett bidrag till tävlingen.

Deadline fredag 23 april

Deadline för tävlingen är 23 april.
Vinnarna utses av mig Veronica Grönte.
Beslutet kan inte överklagas.
Texter med vinnarnas förnamn publiceras i Pennvässarens Inspirationsbrev.
Varje vinnare får dessutom ett personligt meddelande via mail till sin lärare.
Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.

Skrivartävlingen arrangeras av Författarskola.se

Jag som inbjuder till tävlingen heter Veronica Grönte, är skrivarkursledare sedan drygt 20 år, med utbildning i TV- och videoproduktion samt lärarlegitimation. Författare till skrivhandledningen Pennvässaren – Dramaturgi som verktyg för bra berättelser, Studentlitteratur 2002.  Foto: Marita Olsson
Här berättar jag lite om mig själv och vad jag vill hjälpa dig med. Se film om grundkursen – intervju från bokmässan.

Läs om hur jag kan hjälpa dig i ditt eget skrivande.
Läs om skrivarkurserna.

pennvassaren_2

Läs om min skrivhandledning, Pennvässaren/Studentlitteratur.
Har du frågor, maila mig: veronica@forfattarskola.se

Vinnartexterna finns här!

Åk 2

✏️

Maja vaknade av musiken.
Musiken kom från buskarna.
Maja såg att hon var i en djungel.
Hon såg också en present framför henne. Hon öppnade presenten, det fanns ett brev där i. Där står det att hennes liv har förändrats.
Hon kände något som kröp på hennes ben. Det var en orm!
– AAAaaaaaaaaa skrek Maja.
Maja tyckte att det luktar nyklippt gräs.
Hon undrade om hon skulle komma hem nån gång.
Hejdå mitt gamla liv.
Amira, Rävåsskolan, Karlskoga

✏️

Lina ser den vackra naturen. Lina ser röda fåglar i luften. De visslar. Lina hör vattnet som droppar som vattendroppar. Lina tänker så vackert det är här. Lina känner det varma vattnet. Lina känner fruktdoft. Lina går i naturen. Lina önskar att familjen var här. Lina längtar tills kompisarna kommer. Då ska hon visa dem allt det vackra.
Daris, Norrevångsskolan, Eslöv

✏️

Hon hade vandrat länge och sen stannade hon vid en flod. Hon blundade och kände att sommaren verkligen var på väg. När hon tittade upp igen såg hon en liten fisk som åkte med i floden. Det var så skönt att solen värmde in mot land och att fåglarna började kvittra. Hon tog ett djupt andetag och kände doften av fläderblommorna och björken. Sen fortsatte hon att gå på stigen.
Ebbe, Glänningeskolan, Laholm

✏️

Hon har vandrat länge. Jag heter Nova jag är 13 år. Idag har jag varit i skolan men jag saknade naturen så mycket så jag yrade runt i skolan, så jag fick gå hem. Men jag gick till skogen istället. Där i skogen drömde jag att jag var en Älva som dansade. Oj!!! jag måste gå hem! Nu slutar min skola.
– Hej mamma!
– Hej Nova.
– Jag är jättehungrig.
– Okej jag fixar mat.
– Tack.
Danielle, Carlshöjdskolan, Umeå

Åk 3

✏️

Emma hade gått vilse i djungeln. Hon hade gått en bit när hon kom till en glänta vid en flod. Hon hade tänkt bada i floden. Men när hon tog av sig skorna hörde hon ett ljud. En orm hade slingrat sig ner i floden. Emma blev jätterädd och skrek på hjälp. Plötsligt skrämde en tiger ormen! Emma blev glad och tackade tigern som hon döpte till Oskar.
Minna, Hovslättskolan, Jönköping

✏️

Novali såg ett starkt ljus som sträckte sig över hela hennes blåa vackra rum. Hon vågade inte titta så hon slöt sina ögon. Hon kikade fram med ena ögat och såg en massa coola djur, ett vackert blått glänsande vatten, fuktiga vajande trä, ett underligt vackert paket och fina människor. Novali har alltid velat vara fri i vackra naturen. Hon hörde ljuvliga fågelkvitter överallt. Hon kände lukten av kåda och frihet. Hon kände sig trygg.
Emilia, Siljansnäs skola, Leksand

✏️

Hon blundade och kände doften av hopp och lycka.
Hon hade hittat sin lyckliga plats på jorden.
Ingenting störde henne längre.
Det var skönt att bara komma bort från resten av jorden.
Hon såg fiskar simma runt, apor klättra i träden, tigrar smyga i buskarna och ormar slingra på marken.
Hon var lyckligare än hon någonsin varit.
Hon bara låg där på gräset och tittade på vattnet, och tänkte på livet.
Alicia, Flogstaskolan, Uppsala

Åk 4

✏️

Hon är i skogen och det är vatten i skogen. Hon ser träd och vatten. Hon hör djur och hon hör vattnet flöda förbi. Hon blir rädd när hon hör det. Hon tänker att vattnet kommer komma på henne. Hon känner att det är  farliga djur som kanske gömmer sig bakom henne. Hon anar att något djur kanske kommer att bita henne . Sen klarade hon sig hem.
Hewa, Gullviksskolan, Malmö✏️

Hon stod där de sista minutrarna av jordens existens. Att jorden höll på att gå under förändrade inte hennes vanor, att känna vinden i håret och solen i ansiktet. Hon var vid den plats hon alltid beundrat mest. Hon ville få uppleva känslan en sista gång. Hon försökte att inte tänka på vad som väntade, men hela tiden kändes någonting fel.
Edwin, Töjnaskolan, Sollentuna

✏️

Jag kunde höra vattnets brus. Det var soligt och solen lyste klart. Jag stod i det kalla, klara vattnet. Jag såg de gröna träden. Allting kändes perfekt. Plötsligt hörde jag ett ljud! Det lät som vingslag. Lika plötsligt som ljudet hade kommit svepte en gigantisk fågel ner framför mig. Den landade på en sten i vattnet. Jag förstod genast att jag skulle sätta mig på fågeln. Det gjorde jag också. Skogen såg jag aldrig mer.
Katinka, Ekeby skola, Sunne

Åk 5

✏️

Det doftar salt från havsvattnet, det sticker i näsan så att hennes ögon nästan tåras. Fötterna har domnat av och hon har en skärande huvudvärk. Plötsligt hör hon hur fåglarna tjuter till i något som liknar ett varningsrop. Det känns som om hela skogen har stannat upp, till och med löven från träden är helt stilla. Hon märker att hon också har stått helt stilla, som om tiden stannat. Sen, plötsligt släpper allt. Hon svävar.
Tuva, Kungliga Svenska Balettskolan, Stockholm

✏️

Solen värmer i nacken, jag känner lukten av skog och jag är lugn. Jag väntar på någon, eller var det något? Jag vet inte längre, och jag bryr mig inte. Jag behöver inte veta det. det enda jag behöver är det här, inget annat i världen spelar någon roll. Jag är fri. Jag hör ljudet av vattnet och mitt hår blåser i vinden, jag slappnar av i hela kroppen. Äntligen, jag är hemma, och lugn.
Nelly Borgviksskolan, Grums

✏️

Hon hade vandrat länge och solen sken på hennes ansikte. Hon hör fåglar som kvittrar. Fiskarna i bäcken simmade runt. Hon blev lugn när hon tittade på fiskarna. Lite längre fram såg hon tre tjejer som dansade. Hon tyckte att det såg roligt ut så hon skrattade. Hon gick till dom och började dansa med dom. Dom blev vänner och gjorde en egen låt ihop.
Ida, Gullviveskolan, Gislaved

Åk 6

✏️

Den blonda fräkniga flickan tog ett djupt andetag av den friska luften och lyssnade på fåglarnas harmoniska sång, världen stod stilla. Hon hade börjat vänja sig vid de högljuddaljuden av forsande bäckar, fåglarnas kvitter och tigrarnas rytande i denna oändliga djungel.

Hon var nu i närheten av den ökända grottan med guld som innehåller hundratals livsfarliga fällor. Men anledningen för att söka efter denna grotta var inte guld utan det eviga livets källa.
Noah, Hovslättskolan, Jönköping

✏️

Med tårar på kinderna och gråt i halsen, stängde hon ögonen och drömde sig bort.
Färgglada fåglar formade sig på himlen.
Dansande människor tågade upp i skyn.
Små ormar, små tigrar, alla olika slags djur, lika små som hennes tår,
sprang på det forsande genomskinliga vattnet.
Solen blev till en diamant, molnen till sockervadd.
Dag blev natt och natt blev till dag.
Men om hon öppnade ögonen, slutade drömma skulle hon se verkligheten.
Yamina, Kungliga Svenska Balettskolan, Stockholm

✏️

Solen skiner varmt.
Det luktar blöt jord och Liza lyssnar på ljudet från floden och prasslandet från löven.
En blå fågel flaxar förbi och hon känner sig trygg men anar att hon inte är ensam.
Plötsligt hörs mjuka steg och en tiger smyger sig fram ur buskarna.
Men lugnet inom henne gör att hon inte alls blir rädd.
Runt tigerns hals hänger ett paket.
Liza öppnar förväntansfullt paketet och inuti ligger en inbjudan till en dansfest.
Elsa, Kvillsfors skola, Vetlanda

Åk 7

Endast bidrag från Sverkersskolan i Uppsala kom in.

✏️

Leya ser den klarblåa sjön. Hon känner doften av vatten och blommor.
Hon ser fiskarna i sjön simma och hör fåglarna kvittra
när hon plötsligt känner något svinga förbi henne snabbt.
Leya tittar upp och ser en man stå på en flygande matta.
Han erbjuder henne en tur runt Amazonas. Vilken dröm!
De höga träden ser små ut uppifrån.
Sjöarna är som ormar som slingrar sig runt träden.
Det blev hennes livs bästa upplevelse.
Malaak, Sverkersskolan, Uppsala

✏️

Hon stannade vid vattendraget för att skrubba rent såren. Konstigt nog gjorde det inte ont eller gjorde det det? Hon visste inte. Tora var trött. Hon skvätte upp vatten mot såren och frös till. Inte för att det sved utan hon hörde något. Hon hörde vattnet som forsade ner från vattenfallet några fotsteg bort. Hon lyfte ansiktet mot den klarblå himlen, andetagen var djupa. I ögonvrån steg träden mot himlen. Hon kände att hon levde.
Agnes, Sverkersskolan, Uppsala

✏️

Jag stod i skogen, öppnade mina ögon och det enda jag såg var livskraft. Livskraft överallt. Fåglarna, träden, växterna, djuren och jag själv. Alla hade sitt eget att göra, de gjorde det i sin takt, så som de skulle göra det. De skötte allting själva. Jag fortsatte att gå och jag fortsatte att leva i nuet.
Kajsa-Lotta, Sverkersskolan, Uppsala

✏️

Inga bidrag från åk 8 och 9 kom in.

Ny skrivartävling på gång!

Deadline 20 maj 2021!

Klicka här för att läsa mer och delta!