Målningar av Gunilla Hellgren
Klicka här för att se fler av konstverken. Några är till försäljning.

  Vinnarna presenteras!

  Namnen på vinnarna och deras texter presenteras längst ner på sidan.

  Uppgiften var att tolka en av målningarna

  Välj en av målningarna.

  1. Vänster – fåglar
  2. Höger – figur

  Tolka bilden och skriv en reflektion eller en miniberättelse till den. Tänk på att rytmen har betydelse, även om texten inte är utformad som en dikt .Skriv in texten i formuläret längst ner på sidan. Ange numret på den målning du inspireras av.

  Max 100 ord

  Din text får innehålla max 100 ord.

  Vem kan delta i tävlingen?`

  Endast du som inte arbetar professionellt med skrivande kan delta. Du som gett ut en bok på etablerat förlag, leder skrivarkurser, arbetar som lektör eller redaktör kan inte delta. Välkommen att delta är du som arbetar lärare i svenska i grundskolan och gymnasiet.
  Minimiålder för deltagandet är 15 år.

  5 vinster – vinn presentkort eller skrivarkväll

  5 vinster utlovade, 8 vinster delas ut.

  Du väljer en av dessa vinster.
  Vinstalternativ 1
  Presentkort delas ut, värde 300 kr/st.
  Presentkortet låter dig göra din egen bok på Solentro.
  Du kan skapa en fotobok eller en bok med endast text.
  Vinstalternativ 2
  Plats på skrivarkursen den 15 eller 20 mars; Bota din skrivkramp på 2 timmar!
  Välkommen till en lekfull och kreativ skrivarkväll, värde 275 – 475 kr.
  Tisdag 15 mars kl 19-21
  Klicka här för att läsa mer om skrivarkursen.
  Söndag 20 mars kl 19-21
  Klicka här för att läsa mer om skrivarkursen.

  Deadline 10 februari

  Deadline för tävlingen är 10 februari.
  Vinnarna utses i samarbete med Gunilla Hellgren och mig, Veronica Grönte.
  Beslutet kan inte överklagas.
  Texter med vinnarnas namn publiceras i Inspirationsbrevet från Författarskola.se samt på Facebook.
  Varje vinnare får dessutom ett personligt meddelande via mail.
  Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.

  Se fler målningar av Gunilla Hellgren

  Klicka här för att se fler av konstverken. Några är till försäljning.

  Skrivartävlingen arrangeras av Författarskola.se

  Jag som inbjuder till tävlingen heter Veronica Grönte, är skrivarkursledare sedan drygt 20 år, med utbildning i TV- och videoproduktion samt lärarlegitimation. Författare till skrivhandledningen Pennvässaren – Dramaturgi som verktyg för bra berättelser, där Pennvässarmetoden presenteras. Boken är utgiven på Studentlitteratur 2002.  Foto: Marita Olsson
  Här berättar jag lite om mig själv och vad jag vill hjälpa dig med. Se film om grundkursen – intervju från bokmässan.

  Läs om hur jag kan hjälpa dig i ditt eget skrivande.
  Läs om skrivarkurserna.

  pennvassaren_2

  Läs om min skrivhandledning, Pennvässaren, utgiven på Studentlitteratur.

  Har du frågor, maila mig: veronica@forfattarskola.se

  Vill du gå en skrivarkurs i vår eller sommar?

  ✏
  10-13 mars 2022 • Grundkurs i självbiografiskt skrivande
  DIREKTSÄND ONLINEKURS

  Klicka här för att läsa mer och anmäla dig.
  Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

  ✏
  19-20 mars 2022 • Grundkurs i dramaturgi och gestaltning
  DIREKTSÄND ONLINEKURS – Helgkurs, lördag & söndag kl 9-17.
  Klicka här för att läsa mer och anmäla dig.
  Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

  ✏

  29 april-4 maj 2022 • Kreativa kvinnodagar med praktiskt arbete
  Eget skrivande varvas med praktiskt arbete utomhus
  Klicka här för att läsa mer.
  Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare?Klicka här!

  Skrivarkurser i sommar

  ✏
  17-21 juni 2022 • Kreativa kvinnodagar i sommarparadiset
  Eget skrivande varvas med praktiskt arbete utomhus
  Klicka här för att läsa mer.
  Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

  ✏
  14-17 juli 2022 • Smögen – samma kurs som 21-24 juli
  Grundkurs i dramaturgi och gestaltning
  Klicka här för att läsa mer.
  Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

  ✏

  21-24 juli 2022 • Smögen – samma kurs som 14-17 juli
  Grundkurs i dramaturgi och gestaltning
  Klicka här för att läsa mer.
  Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare? Klicka här!

  ✏

  29 aug-2 sept  2022 • Kreativa kvinnodagar med praktiskt arbete utomhus 
  Eget skrivande varvas med praktiskt arbete utomhus
  Klicka här för att läsa mer.
  Vill du läsa referenser från tidigare kursdeltagare?Klicka här!

  Vill du att jag slår dig en signal?

  Kanske vill du veta lite mer om innehåll och upplägg på mina olika skrivarkurser?
  Jag bjuder dig på ett introduktionssamtal.
  Klicka här för att boka en tid, så ringer jag upp dig.
  Om det inte finns en tid som passar dig, sms:a mig 073-90 12 12 5, så hör jag av mig.

  Vinnarna presenteras:

  Målning av Gunilla Hellgren
  Klicka här för att se fler av konstverken. Några är till försäljning.

  5 vinster var utlovade, men vi valde ut 9

  ✏️

  Där var det döda trädet. Trots vår förblev det dött även om mossan som omfamnade det fick sällskap av vårens gröna andetag. Luften var sval. Mot norr gick nu solen ned och ett rött skimmer sällskapade natten som omslöt honom. Han stod och tittade mot trädet, så som de flera år tidigare tittat mot det och då hade det också varit dött men de hade levt och livet ville dem väl. Han gick närmare trädet och innan han kom fram såg han det, såg han deras initialer och pilen for genom hans hjärta medan en kall vind for förbi.

  Babak Aminian Sardar

   

  ✏️

  En gestalt i fjärran rätar sin rygg, andas in luften, långt ifrån trygg.

  Nyligen sprungen genom skogar i hets, för att ta sig till grönskan den saknat som mest.

  I hopp om en säker, kärleksfull sfär, en längtan om någon att hålla sig när.

  Nån som faktiskt bryr, inte tar till sin hand, då åsikter ofta kan krocka ibland.

  Trädstammen ser men kan inte röra, ett hjärta som även de döva kan höra.

  Ekande slag från en bröstkorg så varm, en oklar begäran att komma i hamn.

  Den enda som vet det är just han, en ensam figur i ingenmansland.

  Lovisa Boström

   

  ✏️

  I fjärran brinner elden. Dess slingrande fingrar sluter sig om trädens kronor, dämpar de mållösas skrik med sitt fasansfulla rytande. Likt ett vildsint lejon stormar den fram. River, biter, sliter i världen. Och lämnar efter sig det kala karga.
  Hon låter tändstickan falla till marken. Världen ligger öde. Naken och kall efter eldens plundrande. Berövad på det ljud och liv som en gång fyllde dess frodiga vidder. Hon förlorade kontrollen vid första gnista. Nu står hon och betraktar stolt sitt verk, iakttar hur elden slukar världen. Väntar på att den även ska sluka henne.

  Hanna Eriksson

   

  ✏️

  Hur kunde det bli så här? Jag som alltid värnat om naturen och människorna. Jag ville ju se träden växa och grönska och ge plats för fåglar och människobarn att njuta i deras skugga. Nu står jag här ensam i tystnaden, blickar över kala trädlösa fält och inser med förfäran vad vi människor gjort med vårt enda jordklot. Vart tog våra planer vägen, att rädda planeten för nästkommande generationer? Var det bara tomma ord som klingade vackert och invaggade oss i falsk trygghet?

  Med ett ryck vaknar jag ur den kusliga drömmen. Det var bara en dröm, tack och lov!

  Riitta Johansson

   

  ✏️

  Jag våndas vid varje vägskäl. Är det hit jag ska, eller hit? Varje väg ser lockande ut samtidigt som ingen ser mer inbjudande ut än den andra. Jag måste välja en, men risken är att jag missar något om jag inte väljer rätt. Hur vet jag vilken som är rätt? Var är min kompass?

  I slutändan väljer jag en, men medan jag utforskar den undrar jag hur det skulle varit om jag valt den andra vägen, så att när jag tittar upp har jag vikt av från vägen och gått vilse. Jag står och stampar. Varför har jag ingen kompass?

  Elin Gottfridsson

   

  ✏️

  Ingen ville tro att eken varit min första vagga. Den var min födelseplats, ett fäste och en startpunkt Den hade format och fyllt mig med livskraft och mod. När jag nu återvände kände jag hur ömheten från det stora blå omfamnade mig på nytt. Min glädje visste inga gränser. Jag rörde vid den åldrade, praktfulla stammen och formade en bön som tack.” Av dig är jag skapad, genom dig ser jag en framtid. Bär mig vidare på min vandring och ge mig skydd mot mänsklig ondska”

  Lena Jeppsson

   

  Målning av Gunilla Hellgren
  Klicka här för att se fler av konstverken. Några är till försäljning.

  ✏️

  Gömmer mig bland grönskan

  lite skrämd och rädd

  har en liten önskan

  att ändå bli sedd

  Har de saknat mej

  varit borta alltför länge

  vågar kanske viska hej

  bakom närmsta klänge

  Vill så gärna titta fram

  utan minsta skam

  sitter kvar ett litet tag

  känner mig oändligt svag

  Solen värmer nu min kropp

  önskar att de tittar opp

  brister ut i glädjehej

  vi har saknat dej

  Birgit Fankhauser

   

  ✏️

  Vissa innovativa människor bygger sina hus inuti stora växthus. Enorma genomskinliga glaspartier som släpper in hela världen till ens farstukvist. Jag var lite mer privat lagd och byggde mitt hem i en fågelholk. De kallade mig galen och sa att mörkret skulle konsumera mig. Istället släppte det stora hålet oväntat in en djungel. Arter jag inte visste fanns bosatte sig och skapade begynnelsen av ett samhälle. Snart var det en färgglad ljus tillvaro där man kunde plocka frukt från varje gren och alla kände sina grannar. Jag var blott en gäst i en fantasi.

  Sara Johansson

   

  ✏️

  udda

  de som sjunger

  kan de höra

  de som viskar?

  de som skådar

  kan de se

  andras perspektiv?

  de som flyttar

  kan de stanna upp

  på vägen?

  de som skrämmer

  kan de vara

  ensammast?

  de som ruvar

  kan de sprida

  hemligheter?

  de som viskar

  kan de sjunga ut

  om sin olycka?

   Birk Andersson