Bildkorten kommer från OH-genren: Personita och Habitat. www.bildkort.nu

Skrivartävling för elever i åk 2-9 • Upp till 16 vinster i potten

Vinnarna presenteras längre ner på sidan.

Upp till 16 vinster/presentkort delas ut, värda 300 kr/st.
Presentkortet låter dig göra din egen bok på Solentro.
Du kan göra en fotobok eller en bok med endast text.

Kategori 1 – åk 2-3 • 2-4 vinster – Endast 3 bidrag kom in.
Kategori 2 – åk 4-5 • 2-4 vinster
Kategori 3 – åk 6-7 • 2-4 vinster – Inga bidrag kom in.
Kategori 4 – åk 8-9 • 2-4 vinster – Inga bidrag kom in.

Skriv en text med max 100 ord!

Din text måste vara kort, max 100 ord.

Börja så här

Varje tävlingsbidrag börjar med en av dessa meningar, beroende på vilken huvudkaraktär du väljer:
Han hade aldrig kunnat ana…
Hon hade aldrig kunnat ana…
De hade aldrig kunnat ana…

Deadline 10 mars

Deadline för tävlingen är 10 mars.
Vinnarna utses av mig Veronica Grönte.
Beslutet kan inte överklagas.
Texter med vinnarnas förnamn publiceras i Pennvässarens Inspirationsbrev.
Varje vinnare får dessutom ett personligt meddelande via mail till sin lärare.
Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren.

Åk 2 – endast 3 bidrag kom in

✏️
Hon hade aldrig kunnat ana att hon en dag skulle behöva flytta. Hemma hos henne var det alltid grönt och fint, men en dag var alla växter borta och det luktade rök. De åkte i flera timmar, men det var alltid bara samma ödsliga landskap. Då ville alla i bilen sträcka på benen. De bestämde sig för att ta en promenad. Plötsligt när de hade gått en stund dök det i fjärran upp ett grönt ljus. De började gå mot ljuset. När de kom tillräckligt nära såg de ett ofantligt vattenfall. Där, just där ville de bo.
Tove, åk 2, Ängås skola, Orust

✏️
De hade aldrig kunnat ana att en skulle bli biten av en orm.
Så dom tänkte att om dom åker till sjukhuset kanske det ordnar sej,
men dörrarna var sönder på bilen. Dom sa:
– Vi kommer aldrig att komma till sjukhuset. Vi kommer dö!
Då såg dom fotspår i sanden, så dom tänkte att om dom går till sjukhuset så kanske de klarar sig ändå. De gick och gick i evigheter, men till slut kom dom till sjukhuset. Då blev alla friska igen och där var sagan slut.
William, åk 2, Ängås skola, Orust

✏️
Han hade aldrig kunnat ana att resan hem skulle bli så farlig. Det började med att han njöt i djungeln men han hade det tråkigt. Han ville åka till Sverige och ville träffa sina vänner. På vägen till Sverige hamnade han i öknen. Han fick motorstopp. Han gick och gick. Till slut kom han till havet. Han såg en båt och simmade till båten. I båten hittade han ett skelett och massa guld. Han åkte till Sverige men det var lite tungt att bära skelettet så han slängde ut det i havet. När han kom till Sverige blev han rik.
Oskar, åk 2, Ängås skola, Orust

Åk 4

✏️

De hade aldrig kunnat ana att dom kom till ett jätte fint vattenfall. Som de har letat. Dom var så glada att dom kom hit. Dom hörde ljudet av vattnet åka ner från berget.
– Mmm, sa han. Detta är de bästa jag vet nånsin .
– Jag vet, sa hon. Detta är fint men det var inte det vi skulle gå till.
– Ok, sa han.
Dom gick till stranden. Där såg dom en bil som var jättegammal. Killen gillade bilen. Flickan gick och badade men killen stod vid bil.
– Kom, sa hon till killen.
– Okej! sa han.
Sen gick dom hem.
Sonja, åk 4, Vollsjö skola, Sjöbo

✏️

Hon hade aldrig kunnat ana vad som skulle hända när hon vaknade. När hon hoppade upp ur sängen så luktade det frukost. MMMMM! Hon och hennes pappa skulle utforska ett vattenfall i närheten. När de kom dit så luktade det saltvatten och alger. Pappa skulle ta prover och se att allt va bra.
– Vi stannade vår bil på stranden. Jag gick och badade så länge. Jag sprang ner på stranden och kastade mig i vattnet. Jag kände vatten svalka min kropp, det var så skönt. När jag badade en stund så kände jag att det började bli lite kallare.
Anna, åk 4, Vollsjö skola, Sjöbo

✏️

Hon hade aldrig kunnat ana att hon skulle få åka till vattenfall. Det är så fint där vid vattenfallet. Där var inte så mycket folk. Sen åkte hon till havet. Där var inte så mycket folk som badade. Vattnet var så varmt. Bilen stod med öppna dörrar, det var en liten rutten bil. Hon hittade snäckor och stenar var lena. Hon såg många fiskar små, när hon simmade i havet. Hon gick ur havet och solade. Solen sken så då kunde hon passa på att sola. Det var jättevarm när hon solade. Jag gick ner i vatten igen.
Amanda, åk 4, Vollsjö skola, Sjöbo

✏️

De hade aldrig kunnat ana att detta skulle lukta och se så konstigt ut. De hade gått ner till stranden och där såg det en övergiven bil. I bilen satt en man. Han hade blont hår. De frågade vad som hade hänt. Han sa att han blivit av med sitt hus.
– Var bodde du? frågade de.
– Jag bodde bakom ett vattenfall.
– Okej vill du ha hjälp med att få tillbaka till din lägenhet?
– Ja, det skulle vara bra. Jag bor i havet så länge.
När han nuddade vattnet var han borta.
Isabell, åk 4, Vollsjö skola, Sjöbo

Skrivartävlingen arrangeras av Författarskola.se

Jag som inbjuder till tävlingen heter Veronica Grönte, är skrivarkursledare sedan drygt 20 år, med utbildning i TV- och videoproduktion samt lärarlegitimation. Författare till skrivhandledningen Pennvässaren – Dramaturgi som verktyg för bra berättelser, Studentlitteratur 2002.  Foto: Marita Olsson
Här berättar jag lite om mig själv och vad jag vill hjälpa dig med. Se film om grundkursen – intervju från bokmässan.

Läs om hur jag kan hjälpa dig i ditt eget skrivande.
Läs om skrivarkurserna.

pennvassaren_2

Läs om min skrivhandledning, Pennvässaren/Studentlitteratur.
Har du frågor, maila mig: veronica@forfattarskola.se

Till dig som är lärare!
Välkommen till kostnadsfri workshop!

Pröva en kreativ skrivövning!
Välkommen till ”60 minuter med Pennvässaren” 18 mars kl 15-16.
Klicka här för att komma till med information och anmälan.