Vad händer och varför?

Skrivartävling för elever i åk 2-7 • Upp till 30 vinster i potten.

Läs vinnartexterna från förra skrivartävlingen!

Här kan du läsa vinnartexterna från decembertävlingen.

OBS! Anmälningsforumlär finns längst ner på sidan

Din text skickas in via formuläret längst ner på sidan tillsammans med din lärares namn och hennes/hans e-postadress till skolan.

Presentkortet låter dig göra din egen bok på Solentro. Upp till 30 vinster/presentkort delas ut, värda 300 kr/st. Du kan göra en fotobok eller en bok med endast text. Frakt och emballage för boken du beställer kostar 69 kr.

Presentkortet från Solentro är en rabattkod och kan endast användas en gång av samma person. Om du skulle vinna tävlingen två gånger och du utnyttjade din första vinst, får du därför ge bort presentkortet till någon.

 

Åk 2 • upp till 5 vinster
Åk 3 • upp till 5 vinster
Åk 4 • upp till 5 vinster
Åk 5 • upp till 5 vinster
Åk 6 • upp till 5 vinster
Åk 7 • upp till 5 vinster

Skriv en text med max 100 ord!

Din text måste vara kort, max 100 ord. Ingen rubrik! Du kan skriva en miniberättelse med början, händelseförlopp och slut, en dikt eller en ögonblicksbild.

Inspireras av bilden

Skriv om vad som händer i eller utanför det blå huset! Välj ut några av figurerna på bilden och skriv om dem. Ja, skriv av bilden! Du behöver inte skriva om allt du ser! Din berättelse kan vara spännande eller överraskande!

Du kan börja så här

• Det blå huset hade längtat efter…
• Spänningen blev stark när…
• Hon hade alltid önskat sig….
• Fåglarna skulle…
• Barnen ville…
• Sångaren hade tänkt…
• Nu ska jag berätta om vad som hände när…
• Eller… börja hur du vill!

Låt texten vila över natten

När du skrivit din text, läs den högt för dig själv och låt den gärna vila över natten. Läs den igen nästa dag. Kanske vill du redigera texten, innan du skickar in den till tävlingen. Ja, korrigera och rätta texten innan du sänder den!

Vem kan delta i tävlingen?`

Du som går i åk 2-7 kan delta.

Ett bidrag per deltagare

Du kan endast skicka in ett bidrag till tävlingen.

Skriv själv eller max 3 tillsammans

Antingen skickar du in ett bidrag som du skrivit själv eller skriver du tillsammans med en eller två klasskamrater. Max 3 personer i gruppen. Om texten vinner får ni varsitt presentkort.

Många texter kommer in – så här väljs vinnarna ut

Eftersom flera tusen texter kommer in, .har jag inte möjlighet att läsa alla, men väldigt många! Du som vinner har alltså både gjort ett bra jobb och samtidigt haft lite tur.

Anmälningsformulär finns längst ner på denna sida

Skrolla ner för att finna anmälningsformuläret. Endast bidrag sända via detta formulär blir godkända.

Deadline fredag 17 mars

Deadline för tävlingen är 17 mars.
Vinnarna utses av mig, Veronica Grönte.
Beslutet kan inte överklagas.
Texter tillsammans med vinnarnas förnamn, skola och ort publiceras i Pennvässarens Inspirationsbrev.
Lärare med vinnare i sin klass får ett mail med elevens personliga rabattkod till Solentro.

Skrivartävlingen arrangeras av Författarskola.se

Jag som inbjuder till tävlingen heter Veronica Grönte, är skrivarkursledare sedan drygt 20 år, med utbildning i TV- och videoproduktion samt lärarlegitimation. Författare till skrivhandledningen Pennvässaren – Dramaturgi som verktyg för bra berättelser, Studentlitteratur 2002. Foto: Marita Olsson

Här berättar jag lite om mig själv och vad jag vill hjälpa vuxna skrivarkursdeltagare med. Se film om grundkursen – intervju från bokmässan. Läs om skrivarkurserna.

Skrivarverkstad som Skapande skola-projekt

Jag arbetar med skrivarverkstad som projekt inom Skapande skola tillsammans med elever i hela barn- och ungdomsskolan, från förskoleklass upp till åk 9. Lärarna bjuds på en workshop. Till olika skolor runt om i landet reser jag.

Genom åren har jag bland annat besökt Växjö, Karlshamn, Huskvarna, Luleå, Sundbyberg, Motala, Ulricehamn, Göteborg, Varberg, Helsingborg, Lund, Gislaved, Mariestad, Lidköping, Kil, Norsjö, Eskilstuna, Stockholm, Trelleborg, Eslöv, Lilla Edet, Ljungby, Ysby, Bollebygd, Borås, Kvillsfors, Holsbybrunn, Mölnlycke, Oskarshamn, Kungsbacka, Härlanda, Strömstad, Huddinge, Jönköping, Halmstad, Teckomatorp, Alvesta, Österbymo, Hedemora, Vimmerby, Kinna, Linköping, Tofteryd, Falköping, Klippan, Kisa, Lindesberg, Värnamo, Tjörn, Kinna, Lammhult, Karlskoga, Torshälla, Torsby, Nöbbele, Mantorp, Mönsterås, Malå, Vara, Kävlinge, Skara, Täby, Ljungby, Sävsjö, Norrköping, Linköping, Sundsvall, Åkersberga och Västervik.

Läs mera om PennvässarMetoden

Här kan du läsa mera om PennvässarMetoden och få idéer till skrivandet tillsammans med dina elever..
Läs om min skrivhandledning, Pennvässaren/Studentlitteratur.
Har du frågor, maila mig: veronica@forfattarskola.se

Anmäl dig till skrivartävlingen här!

Skrivartävling för elever 17 mars 2023

  • Skriv in för- och efternamn på alla författarna, om ni är flera. Om du/ni vinner tävlingen kommer endast ditt/era förnamn att nämnas, tillsammans med namnet på skolan, orten/kommunen.
  • (Svara med siffror)
  • Kontrollera att adressen blir rätt. Obs! Använd din lärares arbets-mail (inte privatadress). Jag kommer att skicka vinnartexterna i ett inspirationsbrev till alla lärare som låter sina elever delta. Det går bra att avregistrera sig från inspirationsbrevet i efterhand.
  • Jag lägger till lärarens e-post i mitt inspirationsbrev, så att hon/han får veta vilka elever som vann och kan läsa alla vinnartexterna. Läraren kan sedan avregistrera sig från inspirationsbrevet om hon/han vill.