» Samtal om olika dramaturgiska hållpunkter har hjälpt mig föra en berättelse framåt och hitta en röd tråd. «
Material efter skrivarkursen • Ekolsunds slott oktober 2021
Kära kursdeltagare!
Vilka härliga dagar vi har tillsammans!
Skrivglädje – håll kvar din inspiration!
Välkommen till Skrivglädje online i direktsändning, då vi skriver korta texter med inspiration från bildkort med kompletterande ord, som vi gjorde under kursen. När vi möts till Skrivglädje online, tolkar vi texterna utifrån några frågeställningar, 2 och 2 i digitala smårum. Läs mer på www.forfattarskola.se
Hjälp gärna till att sprida informationen om skrivarkurserna på slottet!
Berätta gärna för dina vänner om möjligheten att gå skrivarkurs på Ekolsunds slott. När kurserna finns som länkar, sprid dem gärna på sociala medier och berätta om vad kursen tillförde ditt eget skrivande.
Föreslå dina vänner att lära känna Raija litegrann genom att lyssna på intervjun med Stina Wollter.
Här en kortfilm av Raijas son Nils som visar Ekolsund i snölandskapet.
Filmen om Gustav lll äktenskap
Här är länken till första delen av filmen om Gustav lll äktenskap.
Material som jag lovade skicka
Önskar att du finner denna snabbrepetition givande. Jag skickar kopieringsunderlagen via mail. Hör gärna av dig med frågor och funderingar.
Upphovsrätt – mina egna förpackningar
Materialet från skrivarkursen får användas privat och inom grund- och gymnasieskolan när källhänvisningen finns med. Illustrationer, grafer, mallar och skrivövningar är mina egna förpackningar och skyddas enligt upphovsrättslagen. Därför är jag mycket tacksam att du, när du kopierar, låter källhänvisningen finnas kvar. Om du skulle vilja använda eller sprida delar av materialet i något sammanhang, kontakta mig är du snäll, så kommer vi säkert överens.
Maluma och Takete
Ursprungsbegreppen heter Maluma och Takete, men dramaturgien Ola Olsson tyckte att Lumumma var lättare att säga på svenska än Maluma.
Hur kommer det sig att jag håller skrivarkurser om dramaturgin?
I denna intervju berättar jag – Att leva sin dröm.
Kortfattat om dramaturgi.
Mina egna dramaturgiska förpackningar
För att jag själv ville förstå dramaturgins hemliga kod, skapade jag mina egna modeller som är unika och skyddade av upphovsrättslagen. Den ena förpackningen heter Hinderbanan (ovan) och kurvan som finns här nedan har också både start och mål och heter Den befolkade utvecklingskurvan. Mina förklaringar och övriga verktyg som kombineras med mina dramaturgiska kurvor bidrar till att du förstår sammanhangen och kan göra kunskapen till din egen. Ofta hör jag kursdeltagare säga: ”Den här kunskapen hade jag behövt för länge sedan.” Då är det oftast både mina dramaturgiska kurvor och mina designade övningar för gestaltning och struktur som åsyftas.

Kanske vi översätta den dramaturgiska kurvan på detta sätt?
Dramaturgin beskriver varje levande process
Morgon, förmiddag, eftermiddag, kväll.
Förrätt, huvudrätt, efterrätt.
Struktur eller ”fritt” skrivande?
Dramaturgin och budskapet
Gestaltning – visa i stället för att förklara
Vad innebär gestaltning?
Låt läsaren läsa mellan raderna i stället för att själv tolka texten åt läsaren!
Pennvässaren
Klicka här för att läsa innehållsförteckningen, eller för att beställa boken.
Vad är speciellt med metodiken och mina skrivarkurser?
Kortskrivande
Du kan läsa mer om bildkorten och beställa dem här.
Enneagrammet
Kom ihåg att vi har alla ”typerna” inom oss. Var och en av oss sticker dock ut på en siffra. Vi har byggt upp en självbild som fungerar bra som skydd och märker oftast inte att den ibland ställer till problem och begränsar våra liv. När vi upptäcker oss själva i enneagramcirkeln kan vi börja förstå oss själva och andra så mycket bättre. Försoning, fred och glädje kan börja spira och karaktärerna i våra berättelser kan få bli trovärdiga.
Kort tecknad film om enneagrammet.

Bok om Enneagrammet
Nio typer, nio fallgropar, nio fixeringar och nio verkligheter
Intervjuer på svenska
Kurser och utbildningar i enneagrammet
Att leda sig själv och andra. Kurser i Stockholm på EnneagramCenter. Du som deltagit i en grundkurs hos mig, kan få viss rabatt, när du anmäler dig till en kurs hos EnneagramCenter. Hör av dig om du är intresserad av detta.
Utvecklingsnivåer
Kortfattat om att bli klar med sitt manus
Läs några förslag om hur du kan tänka och handlar för att hjälpa dig själv att bli klar med ditt manus.
Varmaste hälsningar, Veronica
073-90 12 12 5