Hej!

Var vänlig, fyll i den mat du önskar på torsdag och fredag!
Gör den helst nu med en gång!

Tack för hjälpen!

Eftersom det är lite svårt att läsa i formuläret, skriver jag in menyn även så här.

1 Smögens Hafvsbad`s strömming 105:-
Dubbelpanerad strömming, skirat smör, råröda lingon och potatispurè. Dubbelpanerad strömming, skirat smör, råröda lingon och potatispurè.
2 Dillstuvad makrill 145:-
Serveras med rårörda lingon, färskpotatis och skirat smör.
3 Gravad lax 145:–
Serveras med dillstuvad potatis och picklade grönsaker.
4 Hafvsbadet`s burgare 165:-
Sallad, bacon, rostad lök, saltgurka, cheddarost barbequesås och pommes.
5 Malin Engströms räkmacka Hel 220:–
Serveras på grovt bröd med MSC-märkta handskalade räkor, hemslagen citrusmajonnäs och ägg
6 Malin Engströms räkmacka Halv 145:-
Samma ingredienser som ovan.
7 Hafvsbadet`s sallad 165:-
Prästostsdressing med färska gröna blad av romansallad, soltorkade tomater, rödlökscruditè och krutonger. Serveras med kyckling alternativt räkor.
8 Moule 195:-
Serveras på en vitvinsmarinad på timjan och fänkål. Aioli och pommes.
9 Vegetariskt alternativ – Halomiburgare 165:-
10 Vegetariskt alternativ – Veg sallad 165:-
11 Jag kommer inte med till restaurangen
.
.
Hälsningar, Veronica

Lunch på Smögens Havsbad juli 2020

  • 1 Smögens Hafvsbad`s strömming 105:- Dubbelpanerad strömming, skirat smör, råröda lingon och potatispurè. Dubbelpanerad strömming, skirat smör, råröda lingon och potatispurè.2 Dillstuvad makrill 145:- Serveras med rårörda lingon, färskpotatis och skirat smör.3 Gravad lax 145:– Serveras med dillstuvad potatis och picklade grönsaker.4 Hafvsbadet`s burgare 165:- Sallad, bacon, rostad lök, saltgurka, cheddarost barbequesås och pommes.5 Malin Engströms räkmacka Hel 220:– Serveras på grovt bröd med MSC-märkta handskalade räkor, hemslagen citrusmajonnäs och ägg6 Malin Engströms räkmacka Halv 145:- Samma ingredienser som ovan.7 Hafvsbadet`s sallad 165:- Prästostsdressing med färska gröna blad av romansallad, soltorkade tomater, rödlökscruditè och krutonger. Serveras med kyckling alternativt räkor.8 Moule 195:- Serveras på en vitvinsmarinad på timjan och fänkål. Aioli och pommes.9 Vegetariskt alternativ - Halomiburgare 165:-10 Vegetariskt alternativ - Veg sallad 165:-11 Jag kommer inte med till restaurangen torsdag 9 juli
  • 1 Smögens Hafvsbad`s strömming 105:- Dubbelpanerad strömming, skirat smör, råröda lingon och potatispurè. Dubbelpanerad strömming, skirat smör, råröda lingon och potatispurè.2 Dillstuvad makrill 145:- Serveras med rårörda lingon, färskpotatis och skirat smör.3 Gravad lax 145:– Serveras med dillstuvad potatis och picklade grönsaker.4 Hafvsbadet`s burgare 165:- Sallad, bacon, rostad lök, saltgurka, cheddarost barbequesås och pommes.5 Malin Engströms räkmacka Hel 220:– Serveras på grovt bröd med MSC-märkta handskalade räkor, hemslagen citrusmajonnäs och ägg6 Malin Engströms räkmacka Halv 145:- Samma ingredienser som ovan.7 Hafvsbadet`s sallad 165:- Prästostsdressing med färska gröna blad av romansallad, soltorkade tomater, rödlökscruditè och krutonger. Serveras med kyckling alternativt räkor.8 Moule 195:- Serveras på en vitvinsmarinad på timjan och fänkål. Aioli och pommes.9 Vegetariskt alternativ - Halomiburgare 165:-10 Vegetariskt alternativ - Veg sallad 165:-11 Jag kommer inte med till restaurangen fredag 10 juli
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.