Metodiken i Pennvässaren ger elever drivkraft – se filmen från Vidhögeskolan i Varberg


I filmen samtalar Margaretha Bengtsson, språk,- läs- och skrivutvecklare med Anna Olander, specialpedagog, om vad metodiken betytt för eleverna på Vidhögeskolan i Varberg under mitt Skapande skola-projekt där.

Alla lyckas skriva kort berättelse med röd tråd

Pennvässaren Veronica Grönte Skrivarkurs

Upptäck hur MaketeMetoden i Pennvässaren kan hjälpa dina elever att lyckas skriva berättelser och andra texter med röd tråd. 

Inspirationsdag för 8:e året i rad

Denna uppskattade Inspirationsdag ges för 8:e året i rad. Tidigare i Jönköping, Nässjö, Stockholm, Växjö och Göteborg.

Målgrupp – pedagoger i grundskolan

Inspirationsdagen riktar sig till lärare, specialpedagoger och skolledare i åk F-9 samt pedagoger inom grundsärskolan. Dagen är i första hand till för dig som ännu inte arbetar med MaketeMetodiken i Pennvässaren. Dagen riktar sig inte till gymnasieskolans lärare.

OBS! Max 2 deltagare från samma skola

Kom gärna tillsammans med en kollega från ditt arbetslag! Max 2 deltagare från samma skola. 

Läsa och skriva i alla ämnen

Några av stödstrukturerna i Pennvässaren ingår i Läslyftsmodulen Läsa och skriva i alla ämnen som berör villkor och möjligheter för elevers läs- och skrivlärande i alla ämnen i årskurs 1-3. Innehållet lämpar sig även för mellanstadiet. Modulen är framtagen av Högskolan i Jönköping med Catarina Schmidt som vetenskaplig ledare.

Klicka här för att se filmen där jag medverkar i modulens avsnitt Berättande texter:

Förstelärare skriver om effekten av metodiken

Malin Sjöberg, förstelärare i Svedala bloggar om MaketeMetoden i Pennvässaren. Hon skriver:
”Att på bara tre veckor se elever gå från att vägra skriva över huvudtaget till att vilja och få sin text visad och uppläst inför alla är fantastiskt att få var med om.”
Klicka här för att läsa mera.

Stödstrukturer för att nå skrivandemålen

Under inspirationsdagen får du prova modeller och praktiska verktyg som underlättar för eleverna att få lust att skriva – och uppnå skrivandemålen. Du får med dig färdiga lektionsplaneringar att använda redan nästa dag. Tillhörande kopieringsunderlag ingår utan kostnad och sänds till dig via mail.

Berta Drake och Pennvässaren

Berta Drake skapades i Pennvässarens karaktärschema och berättelsen om henne utvecklades i hinderschemat.

Se filmen om Berta Drake och metodiken i Pennvässaren!

Provsmaka mitt Skapande skola-projekt

Under Inspirationsdagen får du en glimt av innehållet i mitt Skapande skola-projekt, Veronicas skriv- och berättarverkstad. Jag besöker gärna din skola med min skrivarverkstad under detta eller nästa läsår.

Var och när?

Ort: Visby 
Datum:
Fredag 13 september 2019 
Tid: 8.30 -13.00 
Adress: Fenomenalen, Skeppsbron 4, 621 57 Visby

Program

8.30-9.45
Föreläsning med workshop – grunderna MaketeMetoden i Pennvässaren, Veronica Grönte
• Den dramaturgiska kurvan – förförståelse för läsande och skrivande
• Gå över gatan-övningen med responsfrågor
9.45-10.30
Fikapaus 

10.30-13.00
Föreläsning med workshop – MaketeMetoden i Pennvässaren, Veronica Grönte
• Berättelsen som pedagogiskt verktyg i alla ämnen med fokus på biologi • Avrundning med utvärdering 

Att skriva sig till läsförståelse

MaketeMetoden i Pennvässaren gynnar skrivandet såväl som läsförståelsen – eleverna skriver sig till läsförståelse.
• Läs mera på Maketesidan: www.makete.se
• Metodiken och Lgr 11 Läs mera här.

Anmälan är bindande men kan överlåtas till annan pedagog.
Om du inte kommer och inte sänt en ersättare betalar din skola ändå avgiften 300 kr + moms. Vid sjukdom och uppvisande av läkarintyg, som mailats till mig senast 20 september uteblir deltagarkostnaden. E-post: veronica@pennvassaren.se

Sista anmälningsdag: Först till kvarn! Begränsat antal platser. Max 28 deltagare.

Fotografering och filmning kommer att ske under Inspirationsdagen. Bilder och mycket korta filmsekvenser kommer att läggas ut på sociala media.

Klicka här för att ladda ner affischen. Skriv ut och sätt upp i personalrummet!

Har du frågor, kontakta mig: veronica@pennvassaren.se, 073-90 12 12 5

Anmälan till inspirationsdag för pedagoger - 13 september 2019 i Visby

    Jag inbjuder till en grundkurs i dramaturgi och gestaltning i Visby helgen 13-15 sept med start kl 17 på fredagen. Det är många lärare som genom åren gått mina skrivarkurser. Ibland bekostar skolan/kommunen denna kurs som en fortbildningsinsats. Vill då få mer information om skrivarhelgen? Skriv ja eller nej. https://forfattarskola.se/events/skrivarkurs-visby-13-15-sept-2019/
  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.